C. Monet & Poppies – Gelincikler

 Herkese merhaba! Bugün yine harika bir yazı ve harika bir sanat eseri ile karşınızdayım. Karşınızda Fransız Empresyonist ressam Claude Monet’in “Poppies”, türkçesiyle “Gelincikler” eseri. Öncüsü olduğu akımdan, yani empresyonizmden “Bir Kış Sabahı Montmartre Bulvarı” yazısında bahsetmiştik. Biraz kendisi hakkında bilgi verip yazıya başlayalım. Empresyonizmin, diğer bir adıyla İzlenimciliğin kurucularındandır. Yaptıkları ve çizdikleri ile modern resim sanatına adını altın harflerle yazmıştır. Yaptıkları basittir aslında; renklerle oynamak ve fırçaların ne yaptığını önemsememek! Önemli olan resmin bütününde seyirciye göstermek istediği duyguyu yaşatmaktır. Bir Kış Kış Sabahı eserinde de hatırlarsanız önemli olan detaylar değil, resmin bütünüdür! Fransız ressamı tanıdıkça ve eserlerini gördükçe “ışık” kavramını ve kullanımını daha iyi öğrendiğimi söyleyebilirim. 1840 yılında doğan ressam 86 yaşında akciğer kanseri sebebiyle ölmüştür. Paris’te yaşadığı yılların resim sanatına çok büyük etkileri olduğunu söylememiz gerekir. Bunun dışında 1870-1871 yıllarında Fransa-Prusya savaşında saklandığı İngiltere’de tanıştığı insanlar ve gördüğü manzaralar onu derinden etkiledi ve önemli eserlerinin ilham kaynağı oldu. Monet, bugün inceleyeceğimiz eseri 1873 yılında yaptı. Resim huzur verici hoş bir eserdir.

Artık, birçok sanatsal kartpostala ön yüz olan Gelincikler eserine geçelim öyleyse.

Claude Monet Poppy Fields Oil Paintings

 Eser dediğim gibi sanatsal kartpostallara fazlasıyla ön yüz olmuştur. Fransa’da özellikle sıkça kullanılmaktadır. Sebebi ise çok bellidir; huzur vermesi. Bu esere bakıp huzur bulmamak elde değil doğrusu! Kırlarda bir yaz günü yapılan yürüyüş gibi. Esere biraz daha detaylı bakarsak eğer, eserin ikiye bölündüğünü rahatlıkla görmek mümkündür. Resmin sol tarafında kırmızı tonların ağır bastığı gelincikler tarlası bulunmakta, sağ tarafta ise daha hafif tonların olduğu bir düz bir çayır var. Biraz daha üstte ise yeşil tonlar gözümüze çarpıyor Hepsini birlikte incelediğimiz zaman, renkler arasındaki uyumu fark ediyoruz. Gökyüzünün de açık mavi ve beyaz-gri tonlarıyla resme katkı sağlamıştır. Böyle sakin bir resmi kırmızı gelincikler ile patlatmak anca Monet gibi bir ressamın aklına gelmiştir. Bu sakin tonlara rağmen böyle bir tercih gerçekten usta işidir. Bu renklerin ahengi dışında resimde bize yakın iki belirgin kişi bulunmaktadır. Bir kadın ve çocuk, bunlar Monet’in ailesindendir. Soldaki kişi oğlu Jean ve sağdaki kişi eşi Camille’dir. Dediğim gibi kendisi renklerin ustasıydı ve bunu görebileceğimiz en belirgin eserlerden biridir bu.

   İzlenimcilik budur dediğimiz bir eserin daha sonuna geldik. Monet’in amacı basit; manzaradaki asıl formlarını seyirciye göstermek değil de, görünen manzaranın insan üzerinde yarattığı hislere ve duygulara odaklanmasını sağlamak. Bu teknik üzerine sizlerle saatlerce konuşmak isterim ama yazımızın sonuna geldik 🙂 Eseri görmek isterseniz Paris’teki Orsay Müzesi’nde bulabilirsiniz. Eser hakkında hislerinizi paylaşmaktan çekinmeyin!

   Sanatla Kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir