Bitcoin ve Blockchain Teknolojisi

by:

Son EklenenlerTEKNOLOJİ

   Herkese merhaba! Uzun bir aradan sonra yeniden gündemde olan bir konu ile karşınızdayım; Bitcoin. 1 BTC’nin değeri 18 Aralık 2020 itibariyle yaklaşık olarak 23 bin dolar değerinde. Türk lirası cinsinden ise değeri 175 bin TL. Hem TL bazında hem USD bazında iki taraflı bir rekor seviyesinde. 2017 yılında gündemin odak noktasında olan Bitcoin o zamanlarda bile sadece 20 bin dolar değerindeydi! Peki ne oldu ve neden yükseldi? Bir çok sebebi var aslında; belirsizlikler ve insanların geleceğe kuşku ile bakması. Çok uzun zamandir 10 bin dolar seviyesinde işlem gören bitcoin pandemi sebebiyle yeniden yükselişe geçti. Pandeminin başlaması ile başlayan bu yükseliş, eylül ayında dünya genelinde vaka sayılarının artması ve 2. dalganın başlamasıyla bu hızlı yükseliş daha da arttı. Ve şuan Aralık ayına geldik. Dünya genelinde her gün ortalama 650 bin yeni vaka bildiriliyor ve 12 bin kişi hayatını kaybediyor. Aşı çalışmalarının sonuç vermesinin yanı sıra hala bir panik havasının hakim olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunların sebebi ile belirsizlikten beslenen sanal para birimi olan Bitcoin değer kazanmaya başladı. Bunların yanı sıra insanlar hala Bitcoin’in ne olduğunu tam olarak anlayabilmiş değiller. Ve diğer en büyük soru, Bitcoin nasıl satın alınır? Bu yazıda bunları olabildiğince anlatmaya ve açıklamaya çalışacağım. O zaman öncelikle Bitcoin’in tam olarak ne olduğunu ve nereden çıktığı ile başlayalım!

   31 Ekim 2008… Satoshi Nakamoto adıyla bir kişi ya da grup “Bitcoin: Eşten Eşe Elektronik Nakit Sistemi” isimli bir makale yayınladılar. Makaleyi tek bir cümle ile özetlemek istersek o da; ” Üçüncü parti ödeme sistemleri, bankalar, merkez bankaları, aracı kurumlara olan gereklilik Bitcoin’in altında yatan teknoloji kalkmıştır”. Finansal aracı kurumlara ihtiyacımız olması sebebi güven üzerine kuruludur. Paramızı, dövizlerimi ve yatırımlar gibi bir çok çeşit varlığımızı bankalar ve finans kuruluşları sayesinde garantiye alırız. En basitinden bir mal alış-verişi yaptığımızda karşı tarafa o malın değerini/fiyatını göndermek için bankaları ve aracı kurumları kullanıyoruz. Bunlar dışında bir şeye güvenmiyoruz, ki bunda haklıyız. Bitcoin’in altında yatan teknoloji ile bu kişilere ve aracı kurumlara ihtiyacımızın kalmayacağı anlaşılmaktadır. Peki nedir bu teknoloji? Bu teknolojinin adı Blockchain teknolojisidir. Peki ya, nedir bu Blockchain teknolojisi? Buna geçmeden önce aşağıdaki linklere tıklayarak 31 Ekim 2008’de yayınlanmış makalenin hem Türkçe hem İngilizcesini bulabilirsiniz.

İngilizce Makale: Bitcoin

Türkçe Makale: Bitcoin: Eşten-eşe Nakit Ödeme Sistemi 

Blockchain teknolojisi nedir?

   Tarihte ilk olarak 1970’li yıllarda Ralph Merkle tarafından “hash ağacı” konseptiyle ilk ateşi atılmıştır bu teknolojinin. Temeli ise 1990’lı yıllarda iki kriptografi uzmanları tarafından bu iş ciddiye binmiştir; Stuart Haber ve Scott Stornetta. Bu tarihlerden sonra ise en etkili olarak yine Bitcoin’in manifestosunun yayınladığı gün görüyoruz bu teknolojiyi. Blockchain diğer bir adıyla blok zinciri teknolojisini, birbirine bağlanmış zincir bloklar gibi düşünebilirsiniz aslında. Şifrelenmiş işlem takibini sağlayan dağınık bir veri tabanıdır. Zincir halinde olan bu bloklar, sürekli büyüyen ve işlemleri kaydeden bir defter gibidir. Bunun sayesinde aracısız bir şekilde herkes bu ağa bağlanabilmektedir. Böylelikle işlemlerin takibini ve kontrollerini sağlayabilir. Kısaca birine para gönderdiğinizi düşünün ve bunu herhangi bir merkeze bağlı olmaksızın yapıyorsunuz, çünkü bu teknolojiyi ve bu işlemi yapan insanlar birbirlerini bir bakıma doğrulamış oluyorlar. Bu teknolojinin bir bakıma devrim potansiyeli vardır. Bunun sebebi ise çok geniş bir çalışma alanına müdahalesi olabileceğindendir. Bankalar, hükümetler, akıllı sözleşmeler, ve noterler üzerinden bütün iş akışını değiştirebilecek bir potansiyeli vardır. Hatta bunu devletlerin yaptığı ulusal çapta olan seçimlere bile entegre edebiliriz ki bu bi ara fazlasıyla dile getirilmişti. Kısaca özetlemek gerekirse bu teknolojinin altında yatan temel özellikler şunlardır; anonim olması, merkezsiz olması ve hacklenemez olması. Özellikle hacklenemez olması çok caziptir. Çünkü tek bir kayıt defterinin silinmesi yeterli olmayacaktır. 

   Peki ya neden hala bu teknoloji tam olarak hayata geçmedi? Doğrusu bunun birçok sebebi var; Devletler ve insanlar. Devletler, böyle bir şeyin var olmasını tabii ki istemez. Bankaların ve merkez bankaların, bunların yanı sıra para transferi yapan uluslararası kuruluşlar (örnek olarak; Western Union) buna hala karşı çıkmaktadır. Doğrusu, Blockchain teknolojisi üzerinden Bitcoine saldırıp “balon, kullanılmaz, güvenilemez, yasal olmayan ve görünmeyen” gibi argümanlarla hem Bitcoin’e hem Blockchain teknolojisine saldırmaktadırlar. Bunların dışında insanların da ilgi odağının kaybolduğunu söyleyebiliriz. Devrim potansiyeli bir yana bırakılıp yatırım fırsatı olarak görünmektedir. 2017 yılında insanları evlerini ve arabalarını satıp bu işe girdiklerini duymuştuk. Bin dolar olan bir şeyin 20 bin dolara çıktığını görmek, insanların fikirlerini ve tercihlerini değiştirmeye fazlasıyla yeterli! Peki, bu Bitcoin’i nasıl satın alacağız?

Bitcoin satın alma

   Eskiye nazaran daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Şu an bu işin öncülüğünü hala Binance yapmaktadır. Üye olduktan sonra birçok para yatırma ve çekme işlemi mevcuttur. Hem türkiye ayağı da mevcut. Yönergeleri takip ederek siz de rahatlıkla para yatırabilir ve işlem sağlayabilirsiniz. 

Bitcoin Borsası | Kriptopara Borsası

   Bunların dışında direkt olarak Türk şirketler ve kurumlarda mevcuttur. Şuan Türkiye’de en çok hacme sahip iki yer vardır; BtcTurk ve Paribu. Bu sitelerden de yine rahatlıkla para yatırabilir ve işlem sağlayabilirsiniz. 

BtcTurk.com | Bitcoin ve Kripto Para Alım Satım Platformu | BtcTurk.com

Paribu

   Yazıyı bitirmeden önce işinize yarayacağını düşündüm iki kaynağı söylemek isterim. Birincisi Blockchain mantığını en iyi anlatan bir video. 6 dakika süren bu videoyu Türkçe altyazı seçeneği ile seyredebilirsiniz.

Video için buraya tıklayabilirsiniz.

   Diğeri ise Bitcoin ve bunun gibi birçok altcoini takip edebileceğiniz bir veri sitesi. Anlık olarak bütün coinlerin değerini hacmini ve durumunu grafiklerle çok basit bir şekilde göstermektedir. 

CoinMarketCap: Cryptocurrency Prices, Charts And Market Capitalizations

   Bir yazının daha sonuna geldik. Benim için yazması gerçekten heyecan verici bir yazıydı. Umarım az bile olsa Bitcoini ve altında yatan teknolojiyi anlamışsınızdır. Yorumlarınızı paylaşmaktan çekinmeyin.

   İyi günler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir