Bir Kış Sabahı Montmartre Bulvarı -Pissarro

 Herkese merhaba! Bugünkü sanat yazımızda biraz Fransa açıklarına ve ünlü bir bulvara gidicez. Tabii bunlardan önce eserimizin mensup olduğu akım hakkında da bilgi vermek isterim. Eserimiz Jacob-Abraham-Camille Pissarro’nun çizdiği “Bir Kış Sabahı Montmartre Bulvarı”dır. Eserimizin İngilizce adı “The Boulevard Montmartre on a Winter morning” , kendisi bir empresyonizm yani izlenimcilik eseridir. 

Peki ya nedir bu Empresyonizm? 

Empresyonizm, 19. yüzyılın sonlarında Fransa’da ortaya çıkan ve Fransız ressamlardan bir tutum olarak beliren, doğayı, insanın dış dünyasını gerçekte olduğu gibi bütün çirkinlik ve gerçekliğiyle değil, ancak ondan edinilen izlenime göre yorumlayan ve veren , doğrudan gerçek yerine onun sanatçıda uyandırdığı duyumları ve izlenimleri yansıtan sanat akımıdır. En büyük temsilcileri Claude Monet ve Camille Pissarro’dur. Akımın kelime kökenine de bakmak istedim. İngilizcesi Impressionism olan kelime “Bir olayın başlangıcından bitimine kadar geçen süredeki her somut veya soyut kavramdan edinilen izlenimleri anlatma biçimi” anlamı olan impression kelimesinden türemiştir. Genel bilgileri verdiğimize göre, artık esere geçebiliriz.   

The Boulevard Montmartre on a Winter Morning

Eserimiz Paris’te 1880’lerin sonlarında Grand Hotel de Russie’de hayat bulmuştur. İki bulvarın kesişimini gören bu odada uzun süre gözlem yapan Pissarro tam 14 eserden oluşan “Montmartre Bulvarı” serisini yapmıştır. Bu bina Paris’in en büyük bulvarı gören en güzel açılardan biridir. Amacı şehri resmektir ve bunu bu otel odasında başarılı bir şekilde yapmıştır. Eserlerinde zihninde ve gözünde canlanan ilk izlenimi tuvaline yansıtmıştır. Görünen fırça darbeleri ile bu fazlasıyla anlaşılmaktadır. Bütün eserlerde ortak noktalar yüksek bir açıdan görünen geniş bulvar ve ileriye doğru daralan görünümü ile etrafını çevreleyen yüksek binalar, sıralı ağaçlar, sıralı arabalar, sıralı insanlar ve sıralı lambalar… Basit bir kompozisyon ile ortaya gerçekten çok etkili eserler çıkarmıştır. Paris caddesinin günlük yaşamanı anlatmayı hedefleyen Pissarro bunu hızlı ve az atılmış fırça darbeleri ile fazlasıyla başarmıştır. Resmi detaylı incelediğimizde görünen figür hiçbir şey ifade etmemektedir, ama olay zaten buradadır. Geniş açıdan baktığımızda yolun ortasında olan sıralı lambaları ya da cadde boyunca uzanan dükkanları hepimiz eninde sonunda fark ederiz. İşte İzlenimciliği anlatan en güzel eserlerden biri 🙂 Bunun dışında sırası ile bu eserde bulunan diğer tabloları görebilirsiniz.

The Boulevard Montmartre Afternoon in the Rain

   

The Boulevard Montmartre on Spring Morning
The Boulevard Montmartre at Night

Pissarro çok büyük bir ressamdı, yaptıkları ve etkiledikleri ile dünya sanat tarihine yön vermiş ressamlardan biridir. Bu güzel serinin bana göre en güzel tablosu olan kış sabahını New York’taki Metropolitan Müzesi’nde görebilirsiniz. Yolunuz düşerse kesinlikle bakın.

   Sanatla kalın!

One Reply to “Bir Kış Sabahı Montmartre Bulvarı -Pissarro”

  1. […] “Gelincikler” eseri. Öncüsü olduğu akımdan, yani empresyonizmden “Bir Kış Sabahı Montmartre Bulvarı” yazısında bahsetmiştik. Biraz kendisi hakkında bilgi verip yazıya başlayalım. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir