Bilgisayar Donanımı Nedir? Nasıl Birleştirilir?

by:

Son EklenenlerTEKNOLOJİ

Herkese merhaba. Bilgisayar donanımına ilginiz var mı? Parçalar nasıl birleştirilir merak mı ediyorsunuz? Ya da elinizde birleştirmeniz gereken bir bilgisayar mı var? O zaman bu yazımız tam da size göre! İçerisinde donanım nedir, yazılım nedir, bilgisayar kaç donanımdan oluşuyor, APU nedir ve birleşimi nasıl olur gibi sorulara yanıt bulabileceğiniz bu yazımızın detaylarına geçelim!

Öncelikle donanım nedir?

Donanım bir bilgisayarı oluşturan fiziksel parçaların genel adıdır.

Donanımı biliyoruz ama yazılım nedir?

Yazılım da, çeşitli görevler yapmak için tasarlanmış elektronik aygıtların birbirleriyle uyum sağlaması ve haberleşmesini sağlayan makine komutlarıdır.

Bir bilgisayar kaç donanım parçacığından oluşuyor?

Bir bilgisayarın çalışması için gerekli 7 parça bulunmakta, bunlar; İşlemci, Anakart, RAM, Ekran Kartı(işlemcide APU desteği yok ise), SSD/HDD, Power Supply ve Kasa.

Yukarıda söylediğimiz APU desteği nedir?

SoC’nin atası Hızlandırılmış İşleme Birimi(APU), işlemci(CPU) ve ekran kartının(GPU) bir araya gelmesiyle oluşan, bir nevi işlemci içerisindeki görüntü birimidir. Onboard da denir. Eğer işlemcinizin APU desteği yok ise, harici bir ekran kartınız olmadan bilgisayarınızda donanımsal olarak herhangi bir problem olmasa bile görüntü vermeyecektir.

Bir bilgisayarda parçaların birleşimi nasıl oluyor?

Sırasıyla bilgisayarın parçaların birleşimi şu şekilde oluşuyor:

* Öncelikle anakart üzerine işlemci takılıyor(Bu işlem anakart kasa içerisine monte edilmeden dışarıda harici olarak yapılıyor.).

* İşlemcinin üzerine bir su damlası kadar termal macun uygulanıyor.

* İşlemcinin üzerine CPU Fan takılıyor.

* Anakart üzerine RAM ler takılıyor.

* Kasanın içerisine Power Supply monte ediliyor.

* Anakart kasa içerisine monte ediliyor.

* Uygun bölümlere SSD/HDD takılıyor.

* Anakart ve diskler monte edildikten sonra, ön panel(front panel) kabloları bağlanıyor, kablolar sırasıyla şu şekilde; HD Audio, USB 3.0, varsa USB 2.0 ve son olarak ön panel switch(düğme) bağlantıları.

* Switch bağlantıları şu şekilde yapılıyor; Soketin sol alt tarafına HDD Led, sol üst tarafına Power Led(pozitif solda, negatif sağda olacak şekilde), sağ alt tarafına Reset Switch(RESET SW), Reset Switch’in üzerine ise Power Switch(Power SW).

* Ön panel kablolaması bittikten sonra, Power Supply’den gelen P2, 24+4 Pin kablosunu anakart üzerine takıyoruz.

* 4+4 olan CPU güç kablosunu, CPU’nun üst kısmındaki porta takıyoruz.

* Anakart güç kablolaması bittikten sonra, SSD/HDD sata güç kablosunu ve sata kablosunu takıyoruz, daha sonra sata kablosunun bir ucunu anakart üzerine takıyoruz.

* Bilgisayarın fanlarının molex uçlarını birleştirip, anakart üzerinden gelen molex kablosu ile güç veriyoruz.

* Son olarak ekran kartını PCI-E portuna takıyoruz ve 6+2 Pin(Ekran kartlarında değişiklik gösterebilir) kablosu ile güç veriyoruz.

Bu işlemlerden sonra, donanım parçacıklarımız artık bir bütün!

Sizlerde kendi bilgisayarınızı kendiniz birleştirebilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz, sormak istediğiniz soru varsa aşağıda soru kısmımızda sorabilirsiniz, soruları yanıtlamak için ben burada olacağım!

Esenlikle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir