Benjamin Hope, Eserleri ve Londra

Merhaba! Yurtdışı seyahatlerini özlüyor musunuz? “Henüz gidemedim ama gitmeyi çok istiyorum” dediğiniz bir yer var mı? Peki ya “tekrar tekrar giderim dediğiniz bir ülke, bir şehir?” Eğer bu soruları sorduğunuzda cevaplarınızda İngiltere, Londra varsa ‘ateşinizi alabileceğini’ düşündüğüm 3-4 eser ve kısaca bu eserleri ortaya çıkarmış sanatçımızın hayatını sizlerle paylaşmak isterim.

oil painter – Handmade Lives

Benjamin Hope, 1976 doğumlu, babası gibi sanatçı olan İngiliz artist. Warwick Üniversitesi’nde Matematik ve Fizik okuduktan sonra Cambridge Üniversitesi’nden de dersler almış ve doktorasını orada yapmaya hak kazanmıştır. 1999 yılında Oxford Art Society’e davet edilmiştir ve tahmin ediyorum ki olayların ilk basamağı onun için aslında burada yatıyor.

2007’de ise resim yapmaya profesyonel olarak başlamak için para kazanmak amacıyla risk analisti olarak işe başladı. 2011’de çalıştığı yeri terk ederek tam zamanlı resim yapmak için Güney Doğu Londra’da Blackheath’te stüdyosundan çalışmaya başladı.

Eserlerinde genel olarak yağlı boya kullanan Benjamin Hope, genellikle açık havada sokakları resimlerine taşıyor, natürmort ve empresyonist portreler yapıyor. Resimlerindeki sokak sahneleri genelde şehir merkezinden veya Güney Londra’dan oluşuyor. 5 ödül sahibi ve 6 farklı yerde sergilenmek üzere eserleri seçilmiş olan Benjamin Hope sanata kariyerinden sonra yani ‘biraz geç’ başlamış olsa da bence çok çok iyi sonuçlar elde etmiş. Bakalım ressamımız ne yapmış?

Resim

Bu resim ressamın gördüğüm ilk resmi. Tam bir Londra sokağı değil de ne?! Koyu gökyüzü, yağmurdan dolayı ıpıslak ve muhtemelen kaygan kaldırım, arabaların farları, şemsiyeleri ellerinden eksik olmayan İngilizler, arkada kalmış binalar…. Bakınca sanki kıyafetime su sıçramış gibi hissediyorum. Resmen ba-yıl-dım!

Resim

Bir diğer İngiltere karesi… Yerler yine ıslak, hava yine yağışlı… Burada en çok binaların, insanların, kısaca etrafta görünen her şeyin yere yansımasını sevdim. Herkes koştur koştur bir yere gidiyor, böyle günleri gerçekten çok özledik!

Resim

Ve bu resim diğerlerinden farklı! Londra yağışsız, hayret! Yaz olsa gerek, insanlar kısa kollu giyinmiş, şortlar ortaya çıkmış, gözlükler-şapkalar takılmış ve herkes yine bir yerlere gitmekle meşgul. Bu resimde en sevdiğim şey ise perspektif oldu. Bence çok başarılı bir şekilde kullanılmış!

Ressam hakkında daha çok bilgi edinmek isterseniz: Benjamin Hope – Mini Belgesel

Ressamın kendi sitesi: Benjamin Hope

Yazımızın sonuna geldik, umarım beğenmişsinizdir.

Kendinize iyi bakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir