Atina Okulu

by:

SANAT/TARİHSon EklenenlerYAŞAM

Herkese merhaba! Günün tablosu: Atina Okulu. Raffaello Sanzio da Urbino, kısaca Rafael tarafından yapılmıştır. Rönesans döneminin İtalyan ressamı ve mimarıdır. 1483 – 1520 yılları arasında yaşamıştır. Birçok ünlü müzede eserleri sergilenmektedir. En ünlü yapıtlarının başında ise Atina Okulu gelir. Bu eser sanat, felsefe ve bilimin evliliği olarakta anılır. Vatikan Sarayı’nda Signature Room’da yer alan bu yapıtını beraber inceleyelim istedik. Peki bu Atina Okulu tablosu nedir? Neyi anlatır? Bu eserde kimler kimler yer alır? Gelin detaylara beraber bakalım!

Atina Okulu / School of Athens

Michelangelo’dan Sistine Şapeli’ni boyamasını isteyen Pope Julius II, Rafael’den Vatikan Sarayı’nın ikinci katındaki odaları dekore etmesini ister. Fakat bu zamanlarda Rafael büyük eserleri ile değil, ufak portreleri ve ahşap üzerinde yapılan dini tabloları ile meşhurdur. Yani Popo Julius II’den böyle bir teklifi almak aslında onun için çok büyük bir şeydi. 

Atina Okulu, Signature Room’da yer alan dört duvardan biridir. Bu oda Pope’ın özel kütüphanesi olmak üzere planlamıştı. 15. yüzyılda, özel kütüphaneleri büyük düşünürlerin portreleriyle dekore etme geleneği yaygındı. Rafael felsefeyi, teolojiyi, edebiyatı ve hukuk bilimini yansıtan devasa kompozisyonlarla dolu fikrini yepyeni bir düzeye taşıdı. 

Rafael, felsefe tarihi ve büyük Yunan filozofları tarafından geliştirilen farklı inançlar hakkında karmaşık bir ders çıkarmak için figür gruplarını kullandı.

Peki bu figürler kimdir?

Çalışmadaki iki ana figür, doğrudan kemerli yolun altına yerleştirilmiş, izleyicinin gözünü resmin en önemli kısmına çekmeye çalışan bir kompozisyon hilesi. Burada, farklı felsefe okullarını etkili bir şekilde temsil eden iki adam görüyoruz. Yani bunlar Platon ve Aristoteles. Solda yaşlı Platon’u görüyoruz ve parmağıyla gökyüzünü işaret ediyor. Yanında ise öğrencisi Aristoteles var.

Platon ve Aristoteles

Platon’un gökyüzüne doğru hareketi bize, onun Formlar Teorisini hatırlatır. Bu felsefe, “gerçek” dünyanın fiziksel bir dünya olmadığını, bunun yerine soyut kavramlar ve fikirlerle dolu ruhsal bir fikirler alemi olduğunu savunur. 

Bazı insanlar Rafael’in kendi portresindeki benzerliklerden yola çıkarak Leonardo da Vinci’nin yüzünü Platon için kullandığına inanıyor.

Tersine, Aristoteles’in eli, bilginin deneyimden geldiğine dair inancının bir temsilidir. Ampirizm/deneycilik, insanların fikirlerini desteklemek için somut kanıtlara sahip olması gerektiğini ve daha çok fiziksel dünyaya dayandığını teorileştirir.

Atina Okulu’nun merkezine yerleştirilen bu felsefelerdeki ayrımın resmin ana teması olduğunu iddia ediliyor.

Başka kimler var?

  • Platon’un solunda Sokrates’i görebiliriz. 
  • Yerde oturan, elinde kitap ve mürekkep olan Pisagor’u görebiliriz. Etrafı öğrencileri ile çevrilmiş.
  • Yere eğilmiş ve bir şeyler anlatmaya çalışan kişi ise Öklid’dir.
  • Arkası bize dönük olan ve elinde küre tutan kişi ise ünlü astrofizikçi ve matematikçi Batlamyus’tur.
  • Ortada basamaklarda oturan kişi Diyojen’dir. 
  • Sol tarafta oturan ve düşünen insan rolündeki kişi ise Heraklitos’tur. 

Peki ya heykeller?

İki büyük heykel, okulun arkasındaki nişlerde oturuyor. Platon’un sağında Apollon’u görüyoruz, Aristoteles’in solunda ise Minerva’yı görüyoruz. Minerva bilgelik ve adalet tanrıçasıdır. Liriyle tanınan Apollon ise doğa felsefesini tarafını temsil eder.

Bizim göremediğimiz ama sizin gördüğünüz başka neler var? Cevaplarınız bekliyoruz!

Ayrıca Vatikan Sarayını online olarak gezebileceğinizi biliyor muydunuz? Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz!

Esenlikle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir