Atatürk Kent Ormanı

by:

MEKANSon Eklenenler

Herkese merhaba! Sizi İstanbul’un kalabalığından ve gürültüsünden kurtaracak, yeni yapılmış ve mükemmel inceliklerle düşünülmüş bir yere davet ediyorum! Atatürk Kent Ormanı. Alabildiğine yeşil bir yer. Yeşilin her tonu mevcut! İçerisinde hayvanlardan ve ağaçtan bol bir şey yok! Çok güzel bir şekilde tasarlanmış diyebiliriz! Uğraşan, emek veren herkesin ellerine sağlık!

Atatürk Kent Ormanı hakkında

19 Mayıs 2020’de açılmıştır. 1.000 dönümden fazla bir alana sahiptir. İçerisinde çocuk parkı, yürüyüş parkuru, göletler, seyir terası, engelli asansörü, kentsel tarım alanı, kafeterya ve tuvaletler bulunmaktadır. İçerisindeki yürüyüş parkurları üçe ayrılmaktadır. 

1- Çıtkuşu Parkuru: 1.8 km

2- Su parkı: gidiş-dönüş 2.8km

3- Orman Parkuru: 3km

Toplam yürüyüş parkuru 12 km’yi bulmaktadır. 

Koruya birçok yerden giriş kapısı bulunmaktadır. Bunlar; Güney Kapısı, Darüşşafaka Metro Kapısı, Batı Kapısı, Bostan Kapısı, Hacıosman Metro Kapısı, Kuzey Kapısı, Doğu Kapısı ve Gölet Kapısı’dır. 

Bütün yolları, sokak lambalarıyla aydınlatılmıştır. Küçük oturma alanlarında ve yol kenarlarında, banklar ve çöp kutuları bulunmaktadır.

Çok beğendiğimiz bir ayrıntı: Ormanda sürekli olarak güvenlikler gezmektedir. Gerek ATV’lerle gerek yürüyerek. Yani tek başınıza yürüyüş yapmak isterseniz, gönül rahatlığıyla güvenebilirsiniz!

Bitki Örtüsü

Hacıosman ile Derbent arasında bulunan vadiyi ikiye böler. İki adet doğal gölet bulunur. Bunlar, Büyük Gölet ve Küçük Gölet’tir. Küçük Gölet’in yanında bir de Vadidibi Gölet’i bulunur. Küçük Gölet ve Vadidibi göletindeki fazla sular zamanla Büyük Gölet’e akar. Ormanda ondan fazla ağaç türü bulunur. Ceviz, Servi, Kızılçam, Kızılağaç, Erik, Kiraz Elma gibi bir çok çeşit ağaç bulunur. Aynı zamanda birçok çiçek türü de mevcuttur. Düğün çiçeği, veronika, menekşe gibi. 

Kuşlar 

Atatürk Kent Ormanı, geniş bitki örtüsüyle kuşlar içinde olanaklar sağlamaktadır. Ormanda en çok görülebilen kuş türleri; kızılgerdan, çit kuşu, karatavuk ve bülbüldür. Göletlerde ise  yalıçapkını, yeşilbaş, küçük karabatak, su tavuğu ve gri balıkçıl gibi hayvanlar barınmaktadır. 

Peki burası nerede ve nasıl gidebilirim?

Atatürk Kent Ormanı, Hacıosman’da bulunmaktadır. Metroyla ve daha birçok otobüsle ulaşım sağlayabilirsiniz! Metroyla gelenlerin, yukarı çıkarken Otobüs Durakları çıkışını kullanması gerekmektedir. Metrodan çıktıktan sonra asansörlerin orada bir merdiven vardır ve direk olarak korunun içine gitmektedir. Arabayla gelenler ise metronun otoparkına park edip, yine direk olarak otoparktan koruya geçiş yapabilirler. Otobüsle gelenler ise, Hacıosman’da indikten sonra, otobüs duraklarının arka kısmındaki merdivenleri kullanarak koruya direk geçiş yapabilirler. 

Giriş ücreti nedir?

Girişler ücretsizdir. 

Çok güzel güneşli bir günde sizin içinizi açabilecek bir yürüyüş yapabilirsiniz! Bence sonbaharda, ağaçlar sararmışken de, mükemmel bir atmosfere sahip olacaktır.

Keyifli keşifler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir