Antik Yunan Mitolojisinde Bir Destan: Apollon ve Daphne

by:

SANAT/TARİHSon EklenenlerYAŞAM

Herkese merhaba! Sizlere mitolojiden bir destan getirdim: Apollon ve Daphne. Apollon kimdir? Zeus’un oğlu, Artemis’in ikiz kardeşidir. Dapne kimdir? Peneus’un kızı ve su perisidir. Peki bu destan sizce bu ikili hakkında ne anlatmaktadır? Bu destanın, Antakya’da geçtiğini tahmin edebilir miydiniz?

Apollon ve Daphne

Apollon çok iyi bir okçudur. Kendiyle övünmeyi de çok sever. Bir gün Afrodit’in oğlu Eros ile karşılaşır ve onun okçuluk yetenekleri ile dalga geçer. İyi bir okçu olmadığını söyler. Eros sinirlenir ve iki adet ok hazırlar. Birini altın suyuna batırır. Bu ok saplandığı kişiye sonsuz aşk ve tutku verecektir. Diğer ok ise saplandığı kişiyi aşk ve tutkudan tamamen uzaklaştıracaktır. Altın ok Eros’un kalbine saplanır ve Eros Daphne’ye aşık olur. Diğer ok ise Daphne’ye saplanır. Daphne, Apollon’un aşkını reddeder ve ondan sürekli kaçar. 

Bir gün Daphne kaçarken Apollon’a yakalanır. Yunan yer tanrısı Gaia’dan yardım ister. Gaia, Daphne’yi bir ağaca dönüştürür ve bilin bakalım günümüzde de adını çok defa duyduğumuz bu ağaç nedir? Defne ağacı. Daphne sonsuza kadar Defne ağacı olarak kalır. 

Apollon ise Defne ağacının yaprakları ile kendine bir taç yapar ve başından hiç çıkarmaz. Tüm Apollon heykellerinde görülen Defne yaprağından yapılmış tacın sebebi budur. 

Efsaneye göre bu olay Antakya’nın Harbiye Beldesi’nde geçmiştir. En önemli kanıtı ise Antakya Arkeoloji Müzesi’nde bulunan Apollon ve Daphne mozaiğidir. Ayrıca, Harbiye’nin meşhur şelalelerine halk, ‘Daphne’nin Gözyaşları’ der. Bu şelaleler Defne ağaçları arasında akmaktadır.

Galleria Borghese’deki Gian Lorenzo Bernini’nin en tanınmış eserlerinden Apollon ve Daphne heykeli

Antik Yunan Mitolojisine ilginizi çekebildiysek ne güzel!

İyi okumalar dileriz!

Esenlikle kalın.

2 Replies to “Antik Yunan Mitolojisinde Bir Destan: Apollon ve Daphne”

  1. […] büyük heykel, okulun arkasındaki nişlerde oturuyor. Platon’un sağında Apollon’u görüyoruz, Aristoteles’in solunda ise Minerva’yı görüyoruz. Minerva bilgelik ve adalet […]

  2. […] Apollon ile Daphne’in hikayesi için buraya ve Ekho ile Narkissos’un hikayesi için buraya tıklayınız! […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir