Akşam Güneşi Kitap Yorumu

by:

KİTAPSon EklenenlerYAŞAM

Herkese merhaba! Bir kitap önerisi ve yorumu ile geldim. Öncelikle Türk Edebiyatı severleri buraya alıyım! Çünkü mükemmel bir eser ile geldim. Reşat Nuri Güntekin’in ölümsüz eseri Aşk-ı Memnu değil ama yine ölümsüz olan ve efsanevi olan bir eseri: Akşam Güneşi. Gelin detaylara beraber bakalım.

Akşam Güneşi konusu

Kitabımıza Midilli adasındaki Ayazma çiftliğinde başlıyoruz. Eser genel olarak Nazmi’nin etrafında geçiyor. Nazmi anne ve babasını kaybedip, amcasının yanında büyümüştür. Daha sonra subay olan Nazmi, Kore Savaşı’na katılır ve bacağından sakatlanması sonucunda emekliye ayrılır. Nazmi’nin bir de sevgilisi Nazan vardır. Nazan Anadolu’daki çiftlikte yaşamak istemeyince ikili ayrılır.

Nazmi, amcasının kızı Şükran ile evlenir ve yeni bir hayata başlar.

Amcasının diğer kızı olan Naciye’nin kızı Jülide’nin ülkeye geri dönmesi ortalığı karıştırır. Nazmi’nin hayatını ise daha fazla karıştırır.

Tam da görmeye alışık olduğumuz dramalar ve aşk hayatları değil mi? Okurken kendinizi sanki televizyonun karşısına geçmiş ve biz dizi izliyormuş gibi hissedeceğinizden şüphem yok! Kitabın bazı yerlerinde dil bakımından zor kelimeler olsa da genel olarak anlaşılır ve kendine bağlayıcı.

Okunacaklar listenize ekleyin derim!

İyi okumalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir