Acun Firarda’dan Exxen’e

Merhaba! Netflix, Amazon Prime, Blu TV, beIN Connect gibi platformların meraklısıysanız mutlaka Exxen’i duymuşsunuzdur diye düşünüyorum. Bu yazımızda da son zamanlarda adından sıkça söz ettiren Acun Ilıcalı ve yeni platform Exxen’den bahsedeceğim.

Acun Ilıcalı Kimdir?

Acun Ilıcalı Türk televizyoncu ve girişimci. Kadıköy Maarif Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümüne başlasa da tamamlamadı ve iş hayatına atıldı. İlk yıllar -90’ların sonu- spor muhabirliği yaptı ve 2002’de Türkiye’nin en popüler televizyon kanalları için içerikler üretmeye başladı. Ben onu Acun Firarda bölümleriyle tanıdım, tabi o zamanlar ben çok küçüktüm ama Acun Firarda kendisini resmen eskitmedi ve ben şuur kazanana kadar kendisinden söz ettirdi 😅 . Zaten acayip bir başarı yakalayarak ülkenin en bilindik isimlerinden biri oldu. 2004 ya da 2006 -emin değilim- yılları arasında halen faaliyette olan Acun Medya’yı kurdu ve çeşitli projelere imza attı. Yemekteyiz, Var Mısın Yok Musun?, Fear Factor, Yok Böyle Dans ve Yetenek Sizsiniz Türkiye eski programlar arasındayken, şimdi Doya Doya Moda, Masterchef Türkiye ve tabii ki yılların programı Survivor ile gündemde. Acun Medya bünyesinde daha birçok proje var, ayrıca kendisi bazı kulüp ve yarışma programlarının da sahibi. Yaptığı yatırımları ise buraya sığdırmak mümkün değil.

Acun Ilıcalı ve Acun Medya için detaylı bilgiye ilgili yerlere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Exxen’e Genel Bakış

Şimdi gelelim Exxen’e. Böylesine başarılı bir iş adamı ve girişimcinin 21.yüzyılda ve televizyonun ilgi odağını tamamen bilgisayarların veya mobil telefonların aldığı dünyada bir dijital platform çıkartmaması beni zaten şaşırtırdı. Tüketmeye doymayan bir toplum olarak Acun Ilıcalı’nın bu projesinin ciddi kâr getireceğini düşünüyorum. Sosyal medyada çok olaylar oldu, gerek ücreti gerek içerikle ilgili söylenenlerin ardı arkası kesilmedi. Exxen de Acun Medya bünyesinde ve “Türkiye’nin Dijital Platformu” sloganıyla 1 Ocak 2021’de yayına başladı. Yapımında çok emek geçtiğini de düşünüyorum açıkçası, bildiğim kadarıyla gerçekleşmesi için 900 milyon TL harcanmış, yalan olduğunu da sanmam. Bir zamanlar Yetenek Sizsiniz Türkiye jüri üyesi olan Ali Taran’ın önerisiyle isim Exxen olarak belirlenmiş. Taran, Yetenek Sizsiniz Türkiye programının da isminin belirlenmesinde rol oynamış.

Exxen’de Neler Var?

Ticaret zekasının azımsanamayacağı Ilıcalı, yine enine boyuna düşünmüş, belli. Platformda belgesellerden tutun dizilere, programlara, reality showlar veya çizgi filmlere kadar her şey var. 7’den 70’e her yaştan insanın izleyebileceği, kendisine yönelik bir şeyler bulabileceği bir platform oluşturmuş.

  • Diziler

Haluk Bilginer‘in başrolünde olduğu Şeref Bey dizisi, çocukluğumun dizisi Sihirli Annem, Burçin TerzioğluHande Doğandemirİsmail Hacıoğlu ve Alican Yücesoy‘un baş rollerinde yer aldığı Hükümsüz dizisi dizilerin birkaç tanesi.

  • Programlar

Youtuber’lardan bazılarını da program yaparken görebilirsiniz. Volkan Öge ile “Kesin Yaşanmıştır” veya Orkun Işıtmak ile “Kirli Çamaşırlar” Exxen bünyesindeki programlar arasında. @Enis Arıkan, Katarsis, Tasarım Evler gibi kaliteli olabilecek programlar da listede. Beyazıt Öztürk ve İbrahim Büyükak ikilisinin yer aldığı “Pişti” ise gördüğüme göre heyecanla bekleniyor.

  • Yarışma

MasterChef Junior, Fight Club, Enes Batur’la Buluşma gibi yarışmalar da Exxen’de. Raşit Bağzıbağlı ve Burcu Esmersoy gibi iki başarılı ismin birlikte bulunduğu “Stiller Konuşsun” yarışması da yeni projeler arasında.

Güldürü, belgesel ve çizgi dizi/filmler ile liste daha da uzuyor. Ben yazımda aslında bir bakıma tutma olasılığının yüksek olduğunu düşündüğüm projelerden bahsettim.

İçerikler hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz buyrunuz efendim, tıklayınız: Exxen

Exxen Ücretli Mi?

Evet. Reklamlı ve Reklamsız olmak üzere 2 seçenek var. Reklamlı izlemek isterseniz ayda 10, reklamsız üyelik isterseniz ayda 20 liraya platforma erişebilirsiniz. Evet afaki bir ücret değil, ama pek mantıklı bulmadım. En azından öğrenci seçeneği olabilirdi, ya da Netflix gibi bir hesap 2-3 kişinin erişimine açılabilirdi. Ücretli olduğundan ve cüzi miktarda olan fiyatın reklamlı olduğundan dolayı ciddi bir talep azalması oladabilir, ama ben insanların böyle zor zamanlarda bilgisayarı hayli çok kullandığı dönemde Ilıcalı’nın zarara gireceğini hiç düşünmüyorum.

Benim Bir Sorum Var!

Exxen’e bu kadar para harcamışken mobil veya TV’lar için uygulamasının halen olmaması bence dezavantaj. Bunun nedeni ne olabilir? Ne düşünüyorsunuz?

Bir tarafta bu ücreti hak etmediğini düşünen ve “deli saçması, almayacağım” diyen kitle, bir tarafta “ama normal yani” diyen kitle, bir tarafta da “çok saçma ama almayıp da n’apcam” diyen kitle gördüm. Siz hangisisiniz? Others? 🙂

Sağlıcakla!

One Reply to “Acun Firarda’dan Exxen’e”

  1. […] geldim! Hatırlarsanız sizlere geçen günlerde dijital platform hayatına giriş yapmış “Exxen“‘den bahsetmiştim. Bugün yine sizlere dijital platformlara bomba gibi bir giriş […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir