10 Günlüğüne Vegan Olma Challenge

by:

Son EklenenlerYAŞAMYAŞAM ŞEKLİ

Herkese merhaba! Bugün sizlere 10 gün boyunca vegan olmayı denediğim süreci anlatacağım. İnstagramda ara ara yemeklerimi de paylaşarak sizleri de cesaretlendirmeyi denedim. Benim için çok zor bir deneyim olmadı ve aslında hayatımızda uygulamak istediğimiz şeyleri uygulamanın ne kadar basit olduğunu bana göstermiş oldu. Peki, veganlığı denemeye nasıl karar verdim? Süreç nasıl geçti? Ne gibi şeylerden vazgeçmem gerekti? Ne tarz şeyler yedim? ve bazı vegan tarifler nelerdir? Hadi gelin detaylara beraber bakalım. 

Vegan olmak nedir? 

Öncelikle Türkiye’de vejeteryanlığa bir nebze aşinayız ama veganlık çokta duymadığımız bir kavram. Vegan olmak demek, hiçbir hayvansal gıda tüketmemek demektir. Sadece et değil, süt, yumurta, beyaz peynir, yoğurt gibi şeyleri de hayatınızdan çıkarmak demektir. Ama korkmayın! Marketlerde veganlar için özel sütler, peynirler ve yoğurtlarda bulunmakta.

Denemeye nasıl karar verdim?

Aslında vegan kavramı benim hayatıma erasmus zamanında girdi. Çevremdeki çoğu arkadaşım ya vejeteryandı ya da vegan. Vejeteryan olsalar dahi, bitkisel süt tüketiyorlardı. Yani kendilerini veganlığı deniyorum olarak nitelendiriyorlardı. Ben  de o zamanlar vejeteryan et denemiştim ama kendime çok yakın bulmamıştım. Daha sonra geçtiğimiz aylarda annemin hadi gel deneyelim demesi ile bir anda denemeye karar verdim. Yanımda benimle beraber birinin denemesi de bana motivasyon sağladı.

Süreç nasıl geçti? Ne gibi şeylerden vazgeçmem gerekti?

Benim için çokta zorlu bir süreç olmadı. Aslında bende farkındalık yaratan bir süreç oldu. Kahvaltı hariç genellikle vegan beslendiğimi farkettim. Vazgeçilmesi en zor olan şeyler yumurta ve yoğurttu. Kahvaltıda yumurtayı oldukça seven biri olarak, kahvaltıda yiyememek biraz beni zorladı. Yemeklerin yanında da yoğurt sevdiğimden biraz da o zorladı. Bitkisel yoğurtlarda olduğunu biraz geç keşfettim ama yine de dayanılmaz bir süreç değildi. 

Ne tarz şeyler yedim?

Çoğunlukla sebze haşlaması yaptım ya da salata tükettim. Bazen farklı vegan tarifler denedim ve oldukça beğendim. En çok tükettiğim sebzeler: kabak, karnabahar, brokoli, havuç, salatalık, domates ve yeşillik. 

Vegan tarifler mi? Hadi gelsin öneriler!

Vegan akşam yemeği tarifi için buraya tıklayabilirsiniz. Bu sebze dizmesi tarifine bayılacaksınız.

Vegan ıslak kek için buraya tıklayabilirsiniz. Yapımı kolay olan bu tatlıya bayılacaksınız.

Vegan brownie tarifi için buraya tıklayabilirsiniz. Böyle bir brownie görülmedi!

Eğer sizinde sevdiğiniz ve yaptığınız vegan tarifler varsa bizimle paylaşmayı unutmayın! Hiç vegan olmayı düşündünüz mü? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir