8 Adımda Hayatını Düzene Koy!

Herkese merhaba. Her şey nasıl gidiyor? Bu aralar işler biraz yolundan çıktı mı? Peki her şeyi tekrar düzenine oturtmak ister misiniz? O zaman bu yazı sizler için bir rehber olabilir! Bugün 8 adımda hayatını düzene koymayı denemek ister misin? Peki nedir bu adımlar? O zaman detaylara beraber bakalım.

8 adım

1- Yaz!

Yaz derken ne mi demek istedim? Hayatımızda hiçbir şeyi unutmayan insanlar olmuştur. Sizce sadece hafızaları mı iyi? Tabii ki de hayır! Bu tarz insanlar genelde bir şeyleri unutmamak ve hatırlamak için bir yerlere yazarlar. Sadece belirli şeyleri yazarak kafanı daha da karıştırma! Açık ol ve yapman gereken şeyleri listele. Yapman gereken her şeyi bir yere topladıktan sonra unutmadan yapmak o kadar da zor olmayacak.

2- Program Oluştur!

Program oluştur derken ne kast ettim? Tabii ki de gününüzün her saatini belirleyin demiyorum ama en azından gün içinde yapacağınız ya da yapmanız gereken spesifik şeyler belirleyebilirsiniz. Kendini için son tarih diye tarihler oluşturun ve gereken şeyi belirlediğiniz zamana kadar bitirmeyi deneyin! İnanın bu şekilde hedefler koymak sizi bazı şeyleri yoluna koymada hızlandıracaktır.

3- Ertelemeyi Bırak!

Bir şeyi ne kadar ertelerseniz, sorumluluğu ve sizde oluşturduğu stres o kadar artar. Bu gelecekteki benin sorunu diye düşünmeyi bırakın ve harekete geçin. En çok ertelediğiniz şeyler için hemen bir son bitirme tarihi oluşturun ve başlayın!

4- Grupla!

Düzenli insanların en bilinen özelliklerinden biri ise yapacakları işleri ya da eşyalarını gruplandırmalarıdır. Aslında oldukça pratik bir yöntem olup hayatınızı daha da basitleştirir. Odanızda belli eşyaları gruplayıp aynı yerlere koyabilirsiniz! Aynı dersten olan ödevlerinizi gruplandırabilir ve ödevleri grup grup bitirmeyi deneyebilirsiniz!

5- Zaman Ayır!

Düzen kendiliğinden oluşmaz! Onu bizim oluşturmamız gerekir ve bu sanıldığı kadar çabuk olmaz. Her hafta kendine haftalık düzen oluşturmak için zaman ayır ve planla.

6- Sadece İhtiyacın Olanı Sakla!

Evlerimizde gereğinden fazla eşyalarımız aldı başını gidiyor mu? Eğer düzenli olmak istiyorsanız bu fazlalıktan kurtulmak işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer bir giysiyi son bir yıldır giymediyseniz, bu onu bir daha giymeyeceksiniz demektir. Bağışlayın gitsin!

7- Sorumlukların Arasında Boğulma!

Aslında düzenli bir hayat demek daha az sorumluluk sahibi olmak demek ve bunun stresini daha az yaşamak demek.

8- Sıkı Çalış!

Sıkı çalış demek her zaman çalış demek değildir. Gerektiğinde sıkı çalış ki düzenin bozulmasın. Sıkı çalıştığında kendine ve hayatındaki diğer her şeye ve herkese de daha çok zamanın kalacaktır.

Hayatınızı düzene koymanın stresi azaltacağı gerçeğini unutmayın. Neyi ne zaman yapmanız gerektiğini bilmeniz ve planlı olmanız size kolaylıktan başka bir şey getirmeyecektir!

Sağlıcakla kalın!

Eğer yazımızı faydalı bulduysanız yorum bırakmayı unutmayın! Sizin denediğiniz farklı yöntemler var mı? Yorumlara bekleriz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir